روش صحیح حل مسئله برای دستیابی به موفقیت و هدف

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

هر هدفی که انتخاب کنیم، متناسب با آن، مسائل، مشکلات و موانعی وجود دارند که اجازه دستیابی به آن هدف را به ما نمی‌دهند، طبیعی است که اگر آنها را از سر راهِ رسیدن بهموفقیت و هدف برداریم، دستیابی به هدف بسیار ساده‌تر خواهد شد، بنابراین یکی از مهمترین مهارت‌هایی که لازم است یاد بگیریم روش صحیح حل مسئله است.

 

راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای برخورد با مسئله و رفع آن وجود دارد که در ادامه به یکی از ساده‌ترین و قدرتمندترین روش‌های حل مسئله می‌پردازیم، که با استفاده از آن می‌توانید مسائل، موانع و مشکلات موجود سر راه موفقیت و هدف خود را بردارید.

 

 
۱- گام اول تعریف دقیق مسئله
اولین گام در حل مسئله این است که آن را به خوبی تعریف کنیم، هر چقدر در این گام وسواس به  خرج دهید و آن را دقیق و واضح تعریف کنید در گام‌های بعدی راحت‌تر خواهید بود. خیلی از مسائل حل نمی‌شوند فقط به این دلیل که واضح و مشخص تعریف نشده‌اند.
اگر صورت مسئله واضح و روشن نباشد، برای حل مسئله زمان و انرژی بسیار زیادی به هدر می‌رود.
 
 
۲- گام دوم بررسی دلیل به وجود آمدن مسئله
دومین گام در حل مسئله این است که دلیل به وجود آمدن آن را بفهمیم، این که چه چیزی باعث  شده این مسئله به وجود آید، از کی و کجا شروع شد، چه کسی باعث آن بوده، از کجا نشئت گرفته است. در این گام هم مانند گام اول هر چقدر واضح و دقیق بدانید علت به وجود آمدن مشکل چیست راه‌حل برطرف کردن آن راحت‌تر پیدا می‌کنید. مانند یک پزشک رفتار کنید، آنها علت دقیق بیماری، سوابق بیمار و خیلی موارد دیگر را بررسی می‌کنند، با دانستن این اطلاعات تشخیص بهتری در درمان بیماری می‌دهند.
 
 
گاهی دلیل به وجود آمدن یک مسئله برای ما، شخص دیگری بوده است. گاهی هم سوءتفاهم‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شوند این امر در روابط بسیار شایع است، رئیس به کارمندان خود نتوانسته است دقیقا بگوید چه انتظاری دارد و چه می‌خواهد و کارمندان هم کار اشتباه را انجام داده‌اند و باعث بوجود آمدن مشکلاتی شده‌اند، یک زوج فقط به این دلیل که نتوانسته‌اند خواسته‌شان را به طور دقیق به طرف دیگر بگویند کارشان به جدایی کشیده شده است.
ادامه مطلب را از اینجا مطالعه کنید
نویسنده : ذهن زیبا بازدید : 21 تاريخ : پنجشنبه 12 اسفند 1395 ساعت: 23:22
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها