چگونه از شرِ احساسات منفی خلاص شویم (قسمت دوم)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

همانطور که در مقاله قبلی اشاره کردیم، بزرگ‌ترین دشمنان موفقیت و خوشبختی انواع احساسات منفی هستند و به این موضوع پرداختیم که «احساسات مثبت قدرت می‌بخشند، احساسات منفی قدرت را می‌گیرند.» و برای اینکه بتوانیم به موفقیت و هدفخود دست یابیم، نیاز به قدرت داریم و این قدرت از احساسات مثبت تأمین می‌شوند.
 
احساسات منفی باعث می‌شوند قدرت ما از بین برود، بنابراین اولین قدم این است که از شر احساسات منفی خلاص شویم تا قدرت، توان و انرژی صرفه‌جویی شده را در جهتموفقیت و دستیابی به هدف بکار ببریم.
 
یک قانون کلی وجود دارد، تقریبا با هر چیزی که بخواهیم مبارزه کنید، قوی‌تر می‌شود،احساسات منفی هم همینطور است، اگر بخواهید با آنها مبارزه کنید، قوی و قوی‌تر می‌شوند، پس باید از یک راهکار بهتر استفاده کرد.
 
یک بذر را در نظر بگیرید که تازه سر از خاک بیرون آورده، در ابتدا خیلی سست و شکننده است، یک باد شدید، پرندگان و حیوانات به راحتی می‌تواند آن را از ریشه درآورند و از بین ببرند، اما زمانی که آرام‌آرام شروع به رشد می‌کند و تبدیل به یک درخت تنومند می‌شود چی، آیا می‌توان به راحتی آن را از ریشه درآورد؟
 
احساسات منفی هم همینطور هستند، ابتدا خیلی ضعیف‌اند و به راحتی می‌توان آنها را در نطفه  خفه کرد ولی اگر متوجه آن نشویم و یا به آن اهمیت ندهیم، کم‌کم شروع به رشد می‌کنند و قدرت می‌گیرند و در نهایت به جایی می‌رسند که می‌توانند از نظر فیزیکی، روحی و ذهنی ما را از بین ببرند، پس ایده کلی این است که:
 
آگاهی از احساسات منفی
ابتدا به احساسات خود توجه کنیم، حواسمان به آنها باشد، به خودمان اجازه ندهیم وارد فاز منفی شویم و اگر هم احساس منفی کردیم، سریع آن را با یک احساس مثبت جایگزین کنیم و اجازه ندهیم احساس منفی قدرتمند شود، حتی اگر در موقعیت منفی هستیم، آنجا را ترک کنیم، مثلا در یک مهمانی یک نفر باعث عصبانیت و منفی شدن ما می‌شود، اگر توان مدیریت این موقعیت را نداریم پس بهتر است آن مهمانی را ترک کنیم.
 
البته گاهی اوقات ممکن است یکی از نزدیکان ما باعث منفی شدن ما شود و ما هم که نمی‌توانیم او یا موقعیت را ترک کنیم، در این حالت بهتر است روی خودمان کار کنیم و خودمان را قدرتمندتر کنیم و مدیریت کردن این موقعیت را یاد بگیریم.
 
«ما می‌توانیم احساس منفی کنیم، ولی اجازه نداریم در احساسات منفی باقی بمانیم.»
احساسات منفی مانند چاله هستند ، پس شرط اول این است که درون چاله‌های احساسی منفی، نیفتیم.
 
ما روی احساسات اسم‌های مختلف می‌گذاریم و با اینکار میزان شدت آنها را درجه‌بندی می‌کنیم، مثلا شدت تخریب احساس دلخور بودن کمتر از ناراحت بودن است، ناراحت بودن کمتر از عصبانی بودن است، پس می‌توانیم بگوییم بعضی احساسات، مانند چاله هستند، بعضی‌ها در حد چاه و بعضی هم در حد چاه‌های بی انتها.
 
در ادامه به چهار احساس منفی (چاه بی‌انتها) می‌پردازیم که نباید تحت هیچ شرایطی درون آنها بیفتیم.
ادامه مطلب را از اینجا بخوانید
نویسنده : ذهن زیبا بازدید : 23 تاريخ : چهارشنبه 27 بهمن 1395 ساعت: 20:23
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها